Okrogla miza o povezovanju nogometnih klubov in izzivih v športu v Pomurju

V soboto se je v Gledališču Park v Murski Soboti odvila okrogla miza o prihodnosti nogometa v Pomurju, ki je združila predstavnike klubov, trenerjev in športnih funkcionarjev. Dogodek sta organizirala Športna zveza Murska Sobota in Društvo nogometnih trenerjev Murska Sobota v sklopu projekta Mostovi znanja: Krepitev športnih kapacitet v manj razvitih
regijah EU z izkušnjami iz Portugalske, ki je sofinanciran s strani Evropske unije.

Na dogodku so sodelovali ključni akterji pomurskega nogometa: Danilo Kacijan, Damir Čontala, Miha Šlihthuber in Tjaša Tibaut, ki so se osredotočili na izboljšanje regijskega sodelovanja, razvoj ženskega nogometa, podporo trenerjem, financiranje klubov in reševanje osipa igralcev pri prehodu na višji tekmovalni nivo.

 

𝐏𝐨𝐯𝐞𝐳𝐨𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐤𝐥𝐮𝐛𝐨𝐯 𝐢𝐧 𝐯𝐥𝐨𝐠𝐚 𝐍Š 𝐌𝐮𝐫𝐚 𝐤𝐨𝐭 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐣𝐬𝐤𝐞𝐠𝐚 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚

Ena izmed osrednjih tem je bila vloga Medobčinske nogometne zveze (MNZ) pri povezovanju manjših klubov v Pomurju in krepitev sodelovanja s NŠ Mura kot regijskim centrom.
Danilo Kacijan je poudaril pomen sistematičnega sodelovanja med klubi, saj lahko le s skupnimi močmi izboljšajo kakovost treningov in tekmovanj.
Damir Čontala je predstavil vlogo NŠ Mura pri pomoči manjšim klubom ter izpostavil potrebo po dolgoročnem sodelovanju za razvoj nogometašev.
Miha Šlihthuber je dodal, da so lokalni turnirji in regijske lige ključnega pomena za izboljšanje konkurenčnosti in razvoja mladih talentov.

 

𝐑𝐚𝐳𝐯𝐨𝐣 ž𝐞𝐧𝐬𝐤𝐞𝐠𝐚 𝐧𝐨𝐠𝐨𝐦𝐞𝐭𝐚 𝐢𝐧 𝐩𝐫𝐨𝐦𝐨𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐞𝐧𝐚𝐤𝐨𝐬𝐭𝐢 𝐯 š𝐩𝐨𝐫𝐭𝐮

Razprava se je nadaljevala z vprašanjem razvoja ženskega nogometa in enakovrednega financiranja ženskih ekip.
Tjaša Tibaut je izpostavila, da je največji izziv vključevanje deklet v nogomet, saj manjka ciljanih programov in mentorstva.
Danilo Kacijan je predstavil pomen Nogometne zveze Slovenije za dodatno podporo ženskemu nogometu preko boljšega financiranja in večje promocije.

 

𝐏𝐨𝐝𝐩𝐨𝐫𝐚 𝐭𝐫𝐞𝐧𝐞𝐫𝐣𝐞𝐦 𝐢𝐧 𝐢𝐳𝐛𝐨𝐥𝐣š𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐭𝐫𝐞𝐧𝐞𝐫𝐬𝐤𝐞𝐠𝐚 𝐤𝐚𝐝𝐫𝐚

Poudarek je bil tudi na izobraževanju trenerjev, ki poleg tehničnih znanj potrebujejo socialne in pedagoške veščine za delo z mladimi.
Kot ena od rešitev za osip igralcev se je izpostavil potrebo po certificiranju trenerjev za socialno-čustveno mentorstvo, kar bi izboljšalo njihovo delo.
Miha Šlihthuber je dodal, da je pridobivanje usposobljenih trenerjev v manjših klubih izziv, kjer bi lahko večji klubi nudili več podpore.

 

𝐅𝐢𝐧𝐚𝐧𝐜𝐢𝐫𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐤𝐥𝐮𝐛𝐨𝐯 𝐢𝐧 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐣𝐬𝐤𝐢𝐡 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐨𝐯

Ena ključnih tem razprave je bilo vprašanje financiranja klubov in iskanja dodatnih virov sredstev.
Miha Šlihthuber in Danilo Kacijan sta poudarila potrebo po boljšem sodelovanju z občinami in sami klubi ter njihove podpore pri financiranju regijskih centrov, zelo pomembno vlogo pa bo imela tudi Medobčinska nogometna zveza Murska Sobota.
Tjaša je opozorila na pomanjkanje zasebnih partnerstev in evropskih sredstev, ki bi lahko izboljšali finančno stanje klubov.
Posebna pozornost je bila namenjena subvencioniranju vadnin za socialno šibkejše družine, da bi vsi mladi imeli enake možnosti za igranje nogometa.

 

𝐑𝐞š𝐞𝐯𝐚𝐧𝐣𝐞 𝐨𝐬𝐢𝐩𝐚 𝐢𝐠𝐫𝐚𝐥𝐜𝐞𝐯 𝐩𝐫𝐢 𝐩𝐫𝐞𝐡𝐨𝐝𝐮 𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐤𝐦𝐨𝐯𝐚𝐥𝐧𝐢 𝐧𝐢𝐯𝐨

Zaključni del razprave je bil namenjen problematiki osipa mladih igralcev pri prehodu iz mladinskih v članske selekcije.
Damir Čontala in Tjaša Tibaut sta izpostavila potrebo po večji podpori igralcem v prehodnem obdobju, saj mnogi izgubijo motivacijo in prenehajo z igranjem.

 

𝐙𝐚𝐤𝐥𝐣𝐮č𝐞𝐤

Okrogla miza je pokazala, da so izboljšanje sodelovanja med klubi, financiranje, podpora trenerjem in razvoj ženskega nogometa ključni izzivi, s katerimi se sooča pomurski nogomet. Razprava je prinesla številne koristne predloge in smernice za prihodnje ukrepe.

Dogodek je bil organiziran v sklopu projekta Mostovi, ki je sofinanciran s strani Evropske unije.

Hvala vsem udeležencem in govorcem, ki so s svojimi mnenji prispevali k uspešnosti dogodka! 

 Spremljajte nas za več informacij o naslednjih dogodkih in pobudah za razvoj športa v Pomurju!

#NogometPomurje #RegijskiRazvoj #NŠMura #MNZMurskaSobota #RazvojŠporta