Erasmus +: Pridobljena dragocena znanja in izkušnje v Portu za razvoj športa v Sloveniji

Porto, Portugalska, 2. december 2024 – Slovenska delegacija, ki so jo sestavljali Blaž Makari, Igor Makari (Strelsko društvo Murska Sobota), Rok Horvat (Športna zveza Lendava) ter Jožek Špilak (, Športna zveza Murska Sobota), je zaključila obisk v Portu v okviru projekta Erasmus+. 

 

Predstavniki Športne zveze Murska Sobota, Strelskega društva Murska Sobota in Športne zveze Lendava so se med 28. novembrom in 2. decembrom 2024 udeležili strokovnih aktivnosti v Portu, ki so bile izvedene v okviru projekta "Mostovi znanja" (MOZAK). Projekt poteka pod okriljem programa Erasmus+ in se osredotoča na krepitev športnih kapacitet v manj razvitih regijah EU.

 

Glavni poudarki dogodka:


Dogodek je bil namenjen pridobivanju novih znanj in izmenjavi dobrih praks z portugalskimi partnerji. Slovenska delegacija je sodelovala v delavnicah o inovativnih finančnih modelih za športne organizacije, učinkovitem upravljanju športne infrastrukture in trajnostnem razvoju. Poleg tega so udeleženci obiskali ključne športne objekte in pridobili vpogled v pristope portugalskih organizacij k izboljšanju množičnega športa in promociji zdravega življenjskega sloga.

 

Ključni poudarki pridobljenih znanj:

Udeleženci so v svojih odzivih izpostavili naslednje ključne točke:

  • Spodbujanje rekreativnega športa: Kot osrednja ideja, ki bi jo lahko implementirali v Sloveniji, je bila izpostavljena spodbuda k športu iz rekreativnih razlogov za kvalitetno preživljanje prostega časa in krepitev zdravja. To bi omogočilo večjo vključenost mladih brez osredotočanja na tekmovalne dosežke.
  • Energetska samozadostnost objektov: Predstavljen je bil koncept samooskrbnih športnih objektov, ki temeljijo na zelenih prehodih, kot je namestitev sončnih elektrarn, rekuperacija in uporaba deževnice za ogrevanje in sanitarno vodo.
  • Izboljšanje finančne stabilnosti: Udeleženci so razpravljali o izzivih pri financiranju športa v Sloveniji, kjer je šport bolj razpršen kot na Portugalskem. Izpostavili so pomembnost sodelovanja z občinami, pridobivanja sponzorjev in prijave na projekte, kot je Erasmus+.

Nepozabni trenutki:

Najbolj v spominu so jim ostali obiski edinstvenih športnih objektov, kot je Academia de Ginástica de Guimarães Guimagym, ki je primer skoraj ničenergijske zgradbe. Ta samozadostna stavba je narejena iz trajnostnih materialov in popolnoma izkorišča obnovljive vire energije, kar jo postavlja za zgled športne infrastrukture v Evropi.

 

Predlogi za prihodnost:

Udeleženci so se strinjali, da je nadaljnje sodelovanje v programih, kot je Erasmus+, ključnega pomena za širjenje pridobljenega znanja. Med predlogi za prenos dobrih praks v slovensko okolje so izpostavili:

  • združevanje športnih društev v večje projekte,
  • več Erasmus+ izmenjav za širjenje znanja in sodelovanja.

 

Zaključek:
Obisk v Portu je bil pomembna priložnost za pridobitev novih znanj in izkušenj, ki bodo pripomogli k razvoju športa v Sloveniji. Udeleženci so izrazili zavezanost implementaciji dobrih praks, še posebej na področju trajnostnih rešitev in spodbujanja rekreativnega športa.

 

Izjava:
"Obisk v Portu je bil neprecenljiva izkušnja. Pridobljena znanja in prakse bomo prenesli v slovensko okolje, še posebej na področju trajnostne infrastrukture in promocije športa za zdrav življenjski slog," je povedal Blaž Makari.